Asertywność w komunikacji z dzieckiem

person Autor: Administrator comment Comment: 0 favorite Odsłon: 121

Specjalista:   Lidia Jaroch

Jak to jest, że inni sobie radzą lepiej? Dlaczego dziecko sąsiada jest grzeczne i posłuszne, a moje nie słucha mnie wcale?

Komunikacja, czyli słów kilka o sztuce porozumiewania się

Skuteczna komunikacja występuje wówczas, gdy odbiorca (słuchacz) rozumie przekaz tak, jak przekazał go nadawca (osoba, która mówi). Nie jest istotne, czy dotyczy relacji dorosły - dorosły, czy dorosły - dziecko. Po prostu tak jest. Tymczasem często przeżywamy frustrację czy rozczarowanie, gdy nie jesteśmy zrozumiani tak, jak sobie tego życzymy,. Wtedy, gdy otrzymujemy rezultaty inne od oczekiwanych.

Zatem co sprawia, że nie radzimy sobie w relacjach z dziećmi? Dlaczego dzieci nie słuchają rodziców? Kilka słów wyjaśnień:

Czynniki zakłócające komunikację z dzieckiem

Niektóre formy wypowiedzi mogą powodować zakłócenia w porozumieniu się. Są to m.in.:

  • krytykowanie i tzw. etykietowanie - „Ty zawsze …”, „Ty nigdy”,
  • rozkazywanie
  • zarzucanie dziecka pytaniami oskarżającymi „Dlaczego to zrobiłeś?”, „Coś ty zrobił?”
  • mówienie podniesionym głosem
  • często jest to również negatywny stosunek do dziecka, lekceważenie czy manipulacja „Tyle dla ciebie poświęciłam” , „Rodzoną matkę traktujesz gorzej niż śmiecia”

Przykładów jest całe mnóstwo, można je wyliczać bez końca. Jedno jest pewne, im więcej takich zachowań, tym bardziej jest się niezadowolonym i z dziecka i z samego siebie. Dziecko robi co chce, rządzi w domu lub zamyka się w sobie, a co za tym idzie, więź między wami staje się coraz cieńsza.

Asertywność- rozwiązanie Twoich problemów

Jak to jest, że inni sobie radzą lepiej? Dlaczego dziecko sąsiada jest grzeczne i posłuszne, a moje nie słucha mnie wcale?

Gdy dziecko przychodzi na świat, chcemy wychować je albo według ściśle określonego planu, albo robimy to instynktownie, zgodnie z wzorcem wyniesionym z własnego domu. Planując zakładamy, że zapewnimy warunki lepsze od tych, w których sami wzrastaliśmy. Chcemy być rodzicem na medal. Poświęcamy wszystko dla dziecka, robimy wszystko z myślą o dziecku, często zapominając o tzw. zdrowym egoizmie i własnych (przecież ważnych) potrzebach.

Z kolei nie planując, wykonujemy pewne działania instynktownie, nieświadomie powielając to, czego sami chcieliśmy uniknąć ze strony dorosłych, będąc dzieckiem.

No więc jak tu być dobrym rodzicem, skoro i tak źle i tak niedobrze?

Podstawą asertywności jest przyznanie sobie PRAWA DO.. (..), a dopiero wówczas jest się w stanie i egzekwować i odmawiać i rozumieć innych. Rozumiesz siebie i swoje potrzeby, zrozumiesz swoje dziecko

Zanim zaczniesz się zastanawiać, co zrobić, zapamiętaj:

Nie musisz być idealnym rodzicem, bądź zawsze sobą, ale:

  1. Używaj prostych komunikatów. Zamiast mówić „Tyle razy cię prosiłam, byś posprzątał pokój” powiedz „sprzątnij pokój”

  2. Szanuj rozmówcę jak siebie samego.

  3. Nie krzycz.

  4. Nie oceniaj.

  5. Mów otwarcie o swoich odczuciach i oczekiwaniach

  6. Chwal za drobne osiągnięcia

  7. Bądź konsekwentny

  8. Okazuj miłość

  9. A przede wszystkim naucz się słuchać uważnie

Asertywność w komunikacji z dzieckiem można ćwiczyć i wyćwiczyć tak, żeby stała się dla nas naturalna. W ten sposób możemy wypracować lepsze sposoby komunikacji i zbudować relację satysfakcjonującą dla wszystkich stron. Nie jest to łatwe, ale możliwe i na pewno warto spróbować. Pamiętajcie, że specjaliści Przystani są dla Was i z chęcią pomogą Wam również w tym obszarze

Umów się na wizytę online

bannerMiddle2.jpg

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestrowanie nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Resetuj hasło