Policja w procedurze Niebieskiej Karty

person Autor: Administrator comment Comment: 0 favorite Odsłon: 212

Specjalista:   Sławomir Adamczewski

Przemoc w rodzinie to straszne zjawisko, które dotyka zdecydowanie zbyt wielu osób. Wymaga one skutecznej interwencji i ochrony ze strony odpowiednich służb. W procedurze Niebieskie Karty dużą rolę odgrywa Policja. Jej najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom przemocy. Dziś poznacie kluczowe informacje dotyczące roli Policji w procedurze „NK”. A także innych działaniach związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Niebieska karta - rola Policji

Zadania Policji w procedurze Niebieskiej Karty są zróżnicowane i obejmują kilka istotnych obszarów. Najważniejsze jest oczywiście udzielenie pomocy ofiarom przemocy. Przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa i dalej niezbędnego wsparcia i ochrony. Funkcjonariusze Policji zaczynają oczywiście od działań mających zapobiec dalszym aktom przemocy. Powinni też zabezpieczyć dowody. Może się to okazać niezbędne w celu późniejszego pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności.

W obliczu przemocy rodzinnej, to zadanie może wydawać się “pomniejsze”. Jest jednak niezwykle istotne. Ofiary często są w szoku czy innym ciężkim stanie. Bywa, że nie myślą o tym,żeby udokumentować to, co je spotkało. Dla sprawców może to być “okazja”,która pozwoli im uniknąć prawnych konsekwencji swojego postępowania.

Ważnym aspektem jest również dokumentacja i raportowanie przypadków przemocy. W ten sposób sytuacja rodziny objętej Niebieską Kartą może być monitorowana, a służby są w stanie wkroczyć, gdy się ona pogarsza. To zadania w głównej mierze dzielnicowego, czyli tego funkcjonariusza Policji, który jest odpowiedzialny za bezpośrednią współpracę z mieszkańcami danego obszaru.

Policja od "ludzkiej" strony

W kontekście przemocy w rodzinie, dzielnicowy odgrywa kluczową rolę w budowaniu dobrej relacji z rodzinami. Dzięki temu może zauważyć sygnały wskazujące na przemoc i odpowiednio zareagować. Zwiększa też poczucie zaufania rodziny dotkniętej przemocą do służb. Ofiary często są zastraszone i bardzo nieufne. Nieraz trudno im uwierzyć, że ktokolwiek będzie chciał przyjść z pomocą. Bywa, że nie umieją się o nią zwrócić. Dzielnicowy może więc pełnić także rolę mediatora między ofiarami a innymi instytucjami - np. ośrodkami pomocy ofiarom przemocy czy opieką społeczną.

Bardzo istotna jest też kwestia społecznych oczekiwań wobec Policji. Jej funkcjonariusze muszą oczywiście przestrzegać obowiązujących przepisów i procedur. Regulują one działania służb w sytuacji przemocy. Jednak równie istotne jest to, jak policjantów “widzą” inni. Istnieje swoisty etos policjanta, jako osoby, do której się zwracamy, gdy doznajemy krzywdy. Liczymy, że nas ochroni i ukarze, a przynajmniej powstrzyma napastnika.

Oczywiście wymierzenie ewentualnej kary to rola sądu. Jednak to policjant jest tym, od kogo oczekuje się zapewnienia bezpieczeństwa. A biorąc pod uwagę stan, w jakim mogą znajdować się ofiary przemocy domowej, jest to zadanie niełatwe.

Od funkcjonariuszy Policji oczekuje się profesjonalizmu, empatii i skuteczności w działaniach przeciwdziałających przemocy w rodzinie. Odpowiednie szkolenia, prewencja i wychodzenie “do ludzi” oraz współpracy między różnymi instytucjami pomaga policjantom wywiązywać się nie tylko z “obowiązków służbowych”, ale też sprostać społecznym oczekiwaniom. Ale skoro już poruszyliśmy kwestię różnych służb, to weźmy na tapet

Działania interdyscyplinarne w procedurze Niebieskiej Karty

Zapobieganie i niwelowanie skutków przemocy domowej wymaga ścisłej współpracy wielu instytucji. Jej kluczową rolą jest dla zapewnienia kompleksowej pomocy ofiarom. Działania interdyscyplinarne obejmują m.in. wspólną analizę sytuacji, wymianę informacji, koordynację działań oraz podejmowanie decyzji dotyczących dalszego postępowania. W ten sposób możliwe jest skuteczne i efektywne reagowanie na przemoc w rodzinie.

Istnieje wiele prawnych możliwości reagowania na przemocy w rodzinie. Mogą być stosowane w zależności od konkretnej sytuacji. Przykładem jest nałożenie zakazu zbliżania się sprawcy do ofiary, ewentualne tymczasowe wyłączenie sprawcy z miejsca zamieszkania lub nawet zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w przypadku najbardziej niebezpiecznych sytuacji.

Policja odgrywa kluczową rolę w procedurze „NK” i przeciwdziałaniu przemocy. Jej działania mają na celu ochronę ofiar i zatrzymanie doznawania przez nie dalszych krzywd. Niezbędny jest bliski kontakt między funkcjonariuszami (przede wszystkim dzielnicowym) z rodzinami objętymi Niebieską Kartą. A także współpraca z innymi instytucjami i osobami. Na przykład terapeutami.

Przemoc pozostawia straszliwe spustoszenia. Nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Co więcej nie tylko bezpośrednie doznanie przemocy, ale też ryzyko krzywdy czy bycie jej świadkiem mogą wywrzeć na nas ogromny ślad.

Jeśli sami doznaliście przemocy w domu rodzinnym, byliście jej świadkami lub dotknęła kogoś z Waszych bliskich, nie wahajcie się sięgnąć po pomoc. Terapeuci przystani mogą i z chęcią udzielą Wam niezbędnego wsparcia. Pamiętajcie, że nawet jedna rozmowa z profesjonalistą może zacząć proces który kończy się spokojem i satysfakcjonującym życiem.

Autor:
lawomir-adamczewski.jpg

Sławomir Adamczewski

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestrowanie nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Resetuj hasło