UWAGA – czyli deprywacja motywacyjna

person Autor: Administrator comment Comment: 0 favorite Odsłon: 243

Dziś jak w każdy poniedziałek, powinien znaleźć się artykuł na następna literę alfabetu litera -U- winna zapoczątkowywać nasze rozważania, ale jak to w życiu bywa i mnie dopadło „zmęczenie wiosenne” czyli „łupanie w krzyżu”, pan fizjoterapeuta, który dokonał rewolucji w moim „krzyżu” :-) czyli ustawił go tak jak ustawiony być powinien, zalecił również leżenie w łóżku.

Perspektywa błogiego lenistwa wydawała mi się nad wyraz kusząca przez pierwsze 2 godziny leżenia, po trzeciej godzinie i przejrzeniu „fantastycznych” :-( filmów jakie serwują kanały telewizyjne (komercyjne też) nie mogąc czytać, – bo spróbujcie czytać w pozycji leżenia na wznak bez czegokolwiek pod głową- wykombinowałam, że może na laptopie coś napiszę na dziś.

Niestety też i ten „wyczyn” był raczej karkołomny, poddałam się i skorzystałam z tego co piszą inni.

Wybrałam taki jak poniżej prezentowany temat, bo i mnie samej potrzeba było w tym dniu odrobiny współczucia, poużalania się nad sobą, jednym słowem ciepła i uwagi ze strony najbliższych.

Deprywacja Emocjonalna jest schematem, który leczymy chyba najczęściej, choć osoby zgłaszające się po pomoc zazwyczaj nie zdają sobie z niego sprawy.”

„ Zgłaszając się na terapię, często czują się oni samotni, zgorzkniali i przygnębieni, zwykle jednak nie wiedzą dlaczego tak jest; albo wskazują na niejasne objawy, które później okazują się powiązane ze schematem.

Osoby takie nie oczekują, że zaznają od innych ludzi- łącznie z terapeutą – troski, zrozumienia, bezpieczeństwa. Doświadczają deprywacji emocjonalnej i czują, że nie otrzymują od innych wystarczająco ciepła i uwagi, albo że nie mogą wyrazić swoich najgłębszych uczuć.

Cierpią z powodu poczucia niezrozumienia i samotności. Mogą się czuć okradzeni z miłości, niewidzialni lub wewnętrznie puści.

Istnieją trzy rodzaje deprywacji:

 pozbawienie opieki, kiedy osoba czuje, że nie ma nikogo kto mógłby go przytulić potrafiła mu uwagę i przez dotyk okazać uczucia,dać poczucie bezpieczeństwa

 Pozbawienie empatii, kiedy osoba czuje, że nie ma nikogo, kto by go naprawdę słuchał czy próbował zrozumieć i pozbawienie ochrony, kiedy osoba czuje, że nikt go nie chroni, ani nie prowadzi (mimo, że sam stara się chronić innych i ich prowadzić.

 Typowe zachowania takich osób to nie proszenie bliskich o zaspokajanie ich potrzeb emocjonalnych, nie wyrażanie potrzeby bycia kochanym czy potrzeby pocieszenia, udawanie że jest się silniejszym niż w rzeczywistości, skupianie się na innych uważne słuchanie innych nie mieć wiele na własny temat. Ponieważ nie wierzą, że otrzymają wsparcie emocjonalne od innych, nie proszą o nie, a w efekcie zwykle go nie dostają. „

 J.E. Young, terapia schemat

Deprywacja Emocjonalna czyli neurotyczna potrzeba miłości

http://mamzdrowie.pl/neurotyczna-potrzeba-milosci/

Lidia Jaroch

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestrowanie nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Resetuj hasło